Karin, dansare i WORK, berättar om den första veckan med nya ensemblen
Söndag var den magiska dagen. Dagen som jag sett fram emot, men som länge känts så långt bort hade plötsligt hunnit ikapp.
Vi drog iväg från ett gråmulet Stockholm i min stora fullpackade Dodge och kom till ett soligt Jönköping. Nåja, ganska soligt i varje fall. Åsa från Share Music mötte oss och delade ut nycklar till mig och mina tre assistenter. Två personliga assistenter som jobbar dubbelt under dagen och en assistent jobbar ”vaken natt” och hjälper mig att vända mig m.m. under natten.
Efter det att alla väskorna och hjälpmedel var på rummen, blev det ett besök på pizzerian nära Södra Vätterbygdens Folkhögskola där i bor. Något annat hanns inte med, eftersom golvliften från hjälpmedelscentralen i Jönköping slutade fungera väldigt olägligt. Som tur var hade jag egen reselift med mig, som vi efter mycket krångel lyckades byta till. Sedan var det bara sängen som gällde. Jag somnade snabbt och sov tungt.
En ny ensemble möts
Första mötet med resten av ensemblen blev vid frukosten på måndag morgon. Det var både några kända ansikten och några nya i ”WORKS” dansensemble. Det gick snabbt att ”bryta isen”, om det nu var någon is att bryta. Det kändes direkt att vi alla var väl valda och passade bra ihop. Ännu tydligare blev det när vi konstaterade att fyra av oss var födda i skyttens tecken och den enda mannen i ensemblen bar med sig lejonets stjärnformation.
Glada, förväntansfulla och nyfikna drog vi iväg till lokalen som vi skulle tillbringa den mesta av vår gemensamma tid i under de följande två veckorna. Jag i egen bil och de andra med buss. Det blev en stunds väntan i solskenet utanför Kulturhuset, vår replokal på Tändsticksområdet. Vår koreograf, Alexander Gottfarb, kom med nyckeln och släppte in oss. För mig och några till i ensemblen blev det ett hjärtligt återseende och för andra en ny bekantskap.
Utforskande av rörelser
Väl där började vi dagen på samma sätt som vi börjat alla dagar, med en gemensam uppvärmning. Sedan en kort vatten- och fruktpaus och efter det drog vi gång.
Vi har arbetat mycket med konkreta övningar efter Alex instruktioner, både var för sig och tillsammans. På så sätt har vi sakta men säkert lärt känna vår egen dans i ett nytt sammanhang och varandras unika sätt att dansa på. I vår dans har vi utmanats att använda så konkreta rörelser som möjligt och utforskat olika sätt att använda dem samt vad en rörelse betyder i olika sammanhang. När vi efter några dagars arbete satte ihop dem blev det en fantastisk ”aha-upplevelse” för mig.
Dans kräver full koncentration
Det känns som jag kommer att få många ”aha-upplevelser” till under dagens arbete och under nästa vecka. Jag lär mig hela tiden mer om mig själv och hur alla rörelser hänger ihop inne i kroppen och hur jag kan interagera med mina underbara danskollegor.
Dans kräver full koncentration på det man håller på med och tillsammans med alla nya intryck och allt runt omkring, är det för min del i stort sätt bara äta och sova som gäller väl tillbaka på skolan. Första dagen bjöd Jönköping på solsken men sedan har himlen varit mer grå än blå vilket också kan ha med tröttheten att göra.
Middag fixar vi själva. Lunch äter vi tillsammans allihop och efter att Share Music bjöd oss på mat på ”Tegel” första dagen har det blivit vårt favoritställe. Det ska bli spännande vad som händer näst! Kanske är det dags att utvecklas och lära sig till levande musik från Jonas och Patrick som kom till oss i torsdags.
Karin Delén
Dansare